En iyi fotoğraf makinesi gözlerinizdir.

Günlük yaşamınızda gözlerinizle fotoğraf çekmeyi deneyin. İşinize giderken gördüğünüz ilginç portreleri çekin. Işık yansımalarını, gölge ile aydınlık arasındaki keskin ayrımı, sokak kedisini, simitçiyi, sevgilinizin şapşal anlarını, çocuğunuzun gülümsemesini, her şeyi gözlerinizle fotoğraflayın.
Düşününce çok keyifli değil mi? Evet çok keyifli. Çektiğiniz fotoğrafları zihninize kaydedin.Bir fotoğraf makinesi edininceye kadar görsel algınızın gelişimine katkısı olur.
Sonraki iyi size hediye edilen fotoğraf makinesidir :).
Son iyi ise bütçenize en uygun olanıdır. Tüm fotoğraf makineleri aynı sistemle çalışır. Fotoğraf tekniğinizi geliştirebileceğiniz uygun bütçeli makineler dslr-like, giriş seviyesi dslr  ve aynasız fotoğraf makineleridir. Marka ve modeline göre bu fotoğraf makineleri için 500-2.000 TL arası bir bütçe yeterlidir.

Fotoğraf çekmeye başladığınızda hemen her şeyi yapabilmek istersiniz değil mi? Bu İngilizce öğrenmekle aynı şeydir. Başlangıçta kelime ezberleme, gramer öğrenme, cümle kurma ve nihayet akıcı bir şekilde konuşmak. Fotoğrafçılığınızın gelişimi de tıpkı bu şekildedir. Öncelikle makinenizi öğrenmeniz gerekir. Makinenin çalışma sistemi, fotoğraf çekimi modları, diyafram, enstantane, Iso, odak, lens çeşitleri, netleme ….

Uzun ve fazlaca teknik bir süreç gibi gözükse de öğrenmeye başladıktan sonra çok keyif alacağınızdan eminim. Hele önü net arkası flu fotoğrafları çekmeye başlarsanız sizden iyisi yoktur. İçinizden  “maharet makinadaymış, ben de çekerim ne var ki o fotoğraflarda” demeye başlarsınız.  Hemen ardından adınız soyadınız ve photography eki ile bir facebook hesabı veya web sayfası açmışsınızdır.

Sakın buna kalkışmayın. Çünkü fotoğrafçılık düşündüğünüz kadar basit bir rastlantı sanatı değildir. Evet rastlantı sonucu birkaç iyi kare yakalamış olabilirsiniz ancak teknik olarak çektiğiniz fotoğrafı açıklayamıyorsanız henüz fotoğrafçı değilsinizdir.

İyi bir haberim var!
Eskiden fotoğrafçı olabilmek için uzun ve zahmetli bir eğitim süreci geçirmeniz gerekiyordu ancak dijital makinelerden sonra bu süreç oldukça kısaldı. Fotoğrafa başlarken disiplini elden bırakmadan çalışırsanız bir fotoğrafçı olmanız içten değil. İyi bir fotoğrafçı olmak içinse diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi kendi çizginizi yaratmanız gerekir.

Fotoğrafa başlangıç sürecinde size yardımcı olabilecek rehber kitaplar edinmeniz tavsiyemdir. İnternet üzerinden araştırma yapmak diğer bir seçenektir ancak kitap hem sıcaktır hem de size okuma alışkanlığınızı hatırlatır.
Faruk Akbaş’ın “Dijital Dünyada Fotoğraf” adlı kitabı akıcı yazı dili ve konulara yaklaşımıyla iyi bir rehberdir.

Bunun yanı sıra fotoğraf dernekleri ve halk eğitim merkezlerinin açtığı temel fotoğraf eğitim seminerlerine katılmanız gelişiminizi hızlandıracaktır. Dernek bünyesindeki eğitimlere katılmanızı öneririm. Eğitimleri tamamladıktan sonra fotoğraf derneğine üye olup kendiniz gibi fotoğraf sever pek çok arkadaş edinebilirsiniz.

Gelelim fotoğrafçı olmanın faydalarına. www.fotomuhabiri.com adlı web sitesi “Fotoğrafçıdan niye iyi sevgili olur” başlıklı 44 maddelik bir yazı hazırlamış. 5 maddeyi paylaşacağım. Okumak isterseniz link aşağıda.

Her zaman yanınızda iyi bir fotoğraf makinesi vardır.

Futbol dışında şeyler de konuşabileceğiniz meslek grubundadır.

Arkadaşlarınıza ”sevgilim fotoğrafçı” diyebilirsiniz.  ”Havalı” mesleklerdendir hala.

Profil fotoğrafınız her zaman çok havalı olacaktır. Facebook ve Twitter’da arkadaşlarınızdan sürekli övgü almaya hazır olun.

Beraber yürürken biri size fotoğraf makinesini uzatıp, “bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz?” diye sorsa gerilmenize neden yoktur. Ona verin, karşınızdakilere mahçup olma olasılığınız sıfırdır.

www.fotomuhabiri.com/?p=3582

Bunların yanı sıra fotoğrafçı olmak estetik algınızı geliştirir. Fotoğraf çekmeye başladıktan sonra yaşam alanınızdan kıyafet tercihlerinize kadar her şey estetik evrime uğrayacaktır. Fotoğrafçılık size sabrı öğretir. Yakalamak istediğiniz bir kare için usanmadan saatlerce bekleyen biri haline gelebilirsiniz. Fotoğrafçılık size nezaketi öğretir. İyi bir portre fotoğrafı için insanları nezaketle ikna edebilirsiniz. Bir süre sonra nezaket hayatınızın vazgeçilmezi olacaktır. Fotoğrafçılık alternatif çözümler üretme yönünüzü geliştirir. Fotoğrafçılık size uçmayı öğretmez ama bir fotoğrafçı yere nasıl basacağını çok iyi bilir.

Sevgiyle.